Joachim Brudziński: Nie będzie bezpiecznej i stabilnej Europy bez bezpiecznych i stabilnych państw regionu Bałkanów Zachodnich

Wczoraj w Strasburgu podczas sesji plenarnej Parlament Europejski debatował nad sprawozdaniem za rok 2021 dotyczącym Bośni i Hercegowiny. W dyskusji głos zabrał europoseł PiS Joachim Brudziński.

Joachim Brudziński mówił, że nie będzie bezpiecznej, stabilnej Europy bez bezpiecznych i stabilnych państw regionu Bałkanów Zachodnich, stąd też, jak przekazał europoseł, Polska aktywnie wspiera europejskie aspiracje tychże państw, i dlatego też wyraża bezwzględne poparcie dla jedności Bośni i Hercegowiny.

„Poważny kryzys polityczny, z którym Bośnia i Hercegowina zmaga się od jesieni 2021 roku uniemożliwia dalsze postępy w procesie reform, w szczególności realizację wszystkich 14 priorytetów określonych przez Komisję jako warunek do rozpoczęcia negocjacji z tym krajem” – powiedział polski polityk i dodał, że Polska podkreśla potrzebę przeprowadzenia wyborów powszechnych zgodnie z planem w październiku bieżącego roku. „Wspieramy działalność oraz pełną realizację mandatu misji EUFOR Althea, popieramy decyzję o wzmocnieniu jej obecności w Bośni i Hercegowinie. Mamy nadzieję, że rezolucja ONZ przyznająca mandat operacji EUFOR Althea zostanie odnowiona przed jej wygaśnięciem w listopadzie bieżącego roku” – wymieniał.

Podsumowując, Brudziński podkreślił, że nie będzie stabilnych Bałkanów, stabilnej Bośni i Hercegowiny, jeżeli nie będzie wzajemnej i pełniej współpracy między trzema narodowościami stanowiącymi dzisiaj to państwo.

źródło: grupaekr.pl

About the author: Piotr