Joachim Brudziński: Tam, gdzie pojawia się Rosja, pojawia się chaos, destabilizacja i wojna

W Strasburgu podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego miała miejsce debata na temat strategicznych stosunków i partnerstwa UE z Rogiem Afryki. Głos w niej zabrał eurodeputowany PiS Joachim Brudziński.

Eurodeputowany mówił, że w regionie państw Rogu Afryki, czyli w Sudanie, Erytrei, Etiopii, Somalii, czy Kenii, krzyżują się szlaki żeglugowe o podstawowym znaczeniu strategicznym. Dodał, że obecnie około 12 proc. światowego ładunku morskiego przepływa przez Morze Czerwone i Zatokę Adeńską. Jak zauważył, fakt, że ponad 6 milionów baryłek ropy naftowej co roku transportowana jest przez te szlaki morskie powoduje, że dziś Rosja i Chiny konkurują o zwiększenie swojego znaczenia w regionie. „A tam, gdzie pojawia się Rosja, pojawia się chaos, destabilizacja i wojna” – stwierdził Brudziński. Europoseł przypomniał w tym kontekście, że barbarzyństwo Putina, które dzisiaj widzimy na Ukrainie, skutkuje głodem w tym regionie Afryki. „Ponad 90 proc. importowanego zboża przez państwa, które wymieniłem pochodziło właśnie z Ukrainy” – zaznaczył.

Joachim Brudziński zwrócił także uwagę na trudną sytuację marynarzy na statkach handlowych, którzy codziennie są narażeni na utratę życia ze strony somalijskich piratów, dla których ten chaos i wojna jest czynnikiem umożliwiającym prowadzenie ich procederu.

 

Zalecenie ma na celu promowanie równego partnerstwa między UE a krajami Półwyspu Somalijskiego, które ma na celu odejście od przestarzałej relacji dawca – biorca na rzecz stworzenia warunków dla zrównoważonego i pokojowego rozwoju opartego na silnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa i stosunków handlowych. Wzywa do większej odpowiedzialności ze strony państw afrykańskich oraz do większej współpracy międzynarodowej w regionie. Uznaje się w nim rolę trwających misji Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE w regionie oraz potrzebę rozwiązania ciągłych problemów, z jakimi boryka się Somalia i jej sąsiedzi, z uwagi na ich negatywny wpływ na bezpieczeństwo europejskie i żeglugę międzynarodową. W zaleceniu położono również duży nacisk na rosnące zagrożenie ze strony radykalnych bojowych islamskich grup terrorystycznych, które działają ponadnarodowo z terytorium Półwyspu Somalijskiego oraz na potrzebę większego wsparcia w walce z terroryzmem.

W zaleceniu wzywa się do większej integracji regionalnej i rozwoju infrastruktury, ostrzegając jednocześnie przed nikczemnym wpływem podmiotów trzecich, których interesy nie są zbieżne z interesami państw członkowskich. W zaleceniu dokonano krótkiego przeglądu kwestii krajowych dla każdego kraju w regionie HoA i przedstawiono stanowisko państw członkowskich w każdym przypadku.

źródło: grupaekr.pl

About the author: Piotr