Joachim Brudziński: Gdy pochylamy się z troską nad biednymi uchodźcami, musimy widzieć w tle „innego szatana”, jakim jest Putin

W Strasburgu podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego miała miejsce debata na temat sytuacji w Burkina Faso po zamachu stanu, który miał miejsce 30 września. Głos w dyskusji zabrał eurodeputowany PiS Joachim Brudziński. 

 

Brudziński przypomniał słowa Winstona Churchilla, który mówił, że Bałkany to miękkie podbrzusze Europy. Dzisiaj, zdaniem europosła, można z całą pewnością stwierdzić, że tym miękkim podbrzuszem Europy są państwa grupy Sahel. „Dlaczego o tym mówię? Bo z jednej strony oczywiście mamy świadomość olbrzymiej tragedii mieszkańców tego biednego kraju, a z drugiej, jak mówił polski poeta, widzimy, że ‚inni szatani są tam czynni'” – stwierdził. Jak wyjaśnił, Rosjanie celowo destabilizują sytuację polityczną, społeczną, ekonomiczną w krajach takich jak Burkina Faso, jak Mali, jak Sudan i wykorzystują ją do realizowania polityki Putina. „Dlaczego? Dlatego że zdestabilizowany Sahel to zdestabilizowana południowa granica Unii Europejskiej. Ale to również ci biedni uchodźcy, którzy pojawili się dziwnym trafem na Białorusi” – tłumaczył. Joachim Brudziński podkreślił, że Putin perfekcyjnie wykorzystuje to, co dzisiaj widzimy w Burkina Faso do destabilizowania Europy. „I musimy mieć również tutaj, w tej Izbie tego świadomość, gdy pochylamy się z troską nad tymi biednymi ludźmi. Gdy dostrzegamy walkę pomiędzy miejscowymi plemionami, pomiędzy pasterzami a rolnikami, musimy widzieć w tle „innego szatana”, jakim jest Putin” – apelował.

źródło : grupaekr.pl

About the author: Piotr