Pomnik generała Władysława Andersa został właśnie odsłonięty w Gryficach. Piękna inicjatywa gryfickiego Związku Sybiraków. W dzisiejszej uroczystości wzięła udział m.in. Anna Maria Anders córka gen. Andersa, #JanKasprzyk doradca Prezydenta RP Karola Nawrockiego, arcybiskup Wiesław Śmigiel metropolita szczecińsko-kamieński oraz setki mieszkańców Gryfic i powiatu gryfickiego.
Generał Władysław Anders (1892–1970) był wybitnym polskim dowódcą, uczestnikiem walk o niepodległość i Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zasłynął jako twórca tzw. Armii Andersa oraz zdobywca klasztoru na #MonteCassino.
Pomnik w Parku Miejskim w Gryficach upamiętnia czyn zbrojny Polaków, w szczególności udział w zwycięskiej Bitwie o Monte Cassino oraz uratowania z zesłania syberyjskiego ponad 100 000 Polaków.









